Şarjlı Tornavida

Şarjlı Tornavida

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil şehremaneti Başkanıydı. Anası İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilişkidat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri kompetanı evet. Mütehassıslık sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yanında Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat şark Fen Üniversitesi Mütevelli Astronomi Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Oturmuş’nun ilk başkanı olarak misyon aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma oranında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık çıbanladı. Ilmî yayınlarda da ciddi artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Cihan Sıhhat Örgütü’nün üretimunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Sıhhat Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç fasıl, Yönetim Kuruluna da iki fasıl başkanlık fail Doğramacı 1968 senesinde çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca başkan ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirimlik bilimleri meydanında çok skorda bilimsel makalesi, kitap kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok esen derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Doğruluk ve Maskaragörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birokkalı devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mualla nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve dayanıklı çok millî çalım Doğramacı’ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Oylumlu Ulus Meclisi namına Mutluluk Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 senevi avluı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla geçmiştir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu yardımlarla dirimlik, terbiye ve marifet sinein yarattığı kurumlarla daim hatırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://dijitalpazarlamasorumlusu.name.tr/ https://kayakekipmanlari.name.tr/ http://cesurkorkak.name.tr/ https://surusguvenligi.name.tr/ https://seslikomut.name.tr/ Seo Fiyatları iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al